Vernisáž: Pavel Hajko

Vernisáž Pavla Hajka: "Kde kohúty nespievajú, niet ľudí"

Vo štvrtok 23. marca sme otvorili výstavu "Kde kohúty nespievajú, niet ľudí" slovenského insitného maliara zo Srbska z Vojvodiny autorskou vernisážou, ktorej autor Pavel Hajko patrí medzi najznámejších umelcov insitnej enklávy.

Súčasťou vernisáže bola aj prezentácia z cyklu Nehaňte ľud môj z tvorby fotografa Martina Kleibla a hudobníka Miša Veselského. Obaja navštívili Kovačicu v roku 2012 a vytvorili o kovačických maliaroch krátku fimovú prezentáciu "Sú naivní a preto obľúbení. Maliari z Kovačice.", ktorí prišli osobne predstaviť.

Obrazy uvedol do života aj kovačický galerista Pavel Babka.

Tomáš Čelovský k obrazom Pavla Hajka: "KDE KOHÚT NEZASPIEVA, NIET ANI ĽUDÍ", hovorí srbské príslovie. Prítomnosť kohúta v našich domácnostiach je nám už taká samozrejmá, že si jeho symbolickú mnohovýznamnosť ani neuvedomujeme, pričom ona siaha hlboko do minulosti. Tak napríklad, v Indii, odkiaľ tieto vtáky pochádzajú, kohút je atribútom slnečnej energie. V Japonskom bájosloví jeho spev láka bohyňu Amaterasu, aby vyšla z jaskyne, v gréckej mytológii prislúchal solárnym bohom Diovi a Apolonovi, ale aj lunárnym bohyniam Lete a Artemide. Niektorí insitní umelci urobili z kohúta svoj ústredný motív, pričom významové ťažisko posunuli z oblasti mágie na rovinu symbolizovanej erotiky a pudovosti. MOJE KOHÚTY zaraďujú PAVLA HAJKU medzi ochrancov tradície a bohatého motívu a zároveň uvádzajú vývinové obdobie a novú techniku v bohatom maliarovom opuse. Majú však bližšie k estetike špatného, než k tej láske na prvý pohľad, na akú sme si v insite zvykli. To im, pravda na výtvarnej hodnote neuberá. Práve naopak. Všetko je navonok tu a navonok v poriadku: aj dôverne známa krajinka s čipkou konárov, aj idylické domčeky, iba s pánom toho priestoru - kohútom - akoby niečo nebolo v poriadku. Vychudnutý, s holým hrdlom a naježený, skôr sa podobá na unaveného vojaka, ktorý všetko skúsil a všetko videl. Ale zároveň aj rozhodný a neoblomný, vták ktorý si zasadol na sám Mesiac, tento kohút akoby ohlasoval nové ráno. Chceli by sme veriť, že aj nám, aj autorovi."

#výstava

Vybrali sme
Posledné príspevky
Archív
Hľadaj podľa tagov
No tags yet.
Sleduj nás
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon

Proudly created with Wix.com © 2016 by zdk.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now